W dniu 26 i 27 listopada dzieci z Przedszkola Samorządowego w Zagórzu wzięły udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych w Skansenie w Wygiełzowie. Warsztaty odbyły się w ramach kolejnego działania projektu „Aktywni z kulturą!-II” realizowanego przez Stowarzyszenie Sympatyków Babic „IMPULS” we współpracy z Gminą Babice przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego dzięki grupie inicjatywnej mieszkańców gminy Babice. Działanie to pozwoliło przedszkolakom na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu edukacji regionalnej, strojów krakowskich i staropolskich zwyczajów. W ramach inicjatywy dzieci zostały podzielone na dwie grupy, w których poznawały tradycje.
Pierwsza grupa odkrywała tajemnice skrzyni, czym była i do czego służyła w dawnych czasach. Ciekawostką dla dzieci były informacje na temat rodzajów zdobień, ornamentyki. Przedszkolaki dowiedziały się również, z jakich elementów składa się strój panny młodej i pana młodego, który po zaślubinach trafia do malowanych skrzyń. Na zakończenie dzieci samodzielnie ozdobiły drewniane skrzynie farbami według własnego pomysłu, które zabrały ze sobą do domu.
Druga grupa wysłuchała opowiadań o ulubionej krakowskiej ozdobie – koralach, które stanowiły skarb rodzinny i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieci poznały wierzenia na temat korali, które były nie tylko elementem upiększającym, ale również miały zapobiegać bólom głowy, chorobom i chronić przed nieszczęściem. Przedszkolaki wysłuchały informacji na temat wartości korali, która liczona była ilością sznurów i za które można było kupić w dawnych czasach krowy. W biednych domach korale wykonywane były z gnieciucha chlebowego i farbowane na czerwono. Na tej części warsztatów dzieci samodzielnie malowały komplet piętnastu drewnianych korali, które potem nawlekały na sznur, tworząc własne kompozycje i pamiątki.
Warsztaty rękodzielnicze wzbogaciły wiedzę dzieci dotyczącą zwyczajów w regionie, podań i wierzeń staropolskich, rozwinęły kreatywność i zdolności manualne przedszkolaków, a dzieciom dały ogromną radość i satysfakcję z własnoręcznie stworzonych wytworów.